Kurucular

Ahmet Şimşek

AHMET ŞİMŞEK

Ahmet Şimşek 1934 Yılında Erzurum’da doğdu. İlkokul, Ortaokul ve Liseyi Erzurum’da okudu. 1958 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini, aynı yıl İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünü bitirdi.

1960-63 yıllarında Erzurum Ticaret Odası Başkanlığı, SSK Hukuk Müşavirliği, Belediye Başkan Vekilliği, Belediye Meclis Başkanlığı ve Kültür Ocakları Başkanlığı gibi görevlerde bulundu. Erzurum’da Modern Mağazacılığa örnek oluşturacak Arı Mağazalarını kurdu. Ayrıca, Doğu Anadolu’nun kültürüne hizmet eden en büyük salonlarına sahip Arı Sineması ve Kültür Merkezini kurdu.

1967 yılında İstanbul’a yerleşti. Halkın ucuz ve kolay konut sahibi olması için ilk kez, devlet arsa ofisi dışında, İstanbul Arsa Ofisini kurdu. Uzun yıllar, İstanbul Anadolu yakası ile İzmit’e kadar olan bölgede 13 bin 680 kişiye arsa ve konut üretip dağıttı. Bu arazilerin parselasyonunda özellikle okullara yer ayırarak, çok sayıda okul binasının yapılmasına maddi destek verdi.

Eğitim – öğretime verdiği büyük önem ve sevgi sebebiyle 1985 yılında İstanbul Kartal’da, tüm eğitim birimlerini içinde toplayan Özel Ahmet Şimşek Eğitim Kurumlarını kurdu. Bu sene 30. yılını kutlayan kurumdan on binlerce mezun oldu.

Eğitim Kurumlarının sahibi ve kurucusu olan Ahmet Şimşek’e Tuncay Şimşek, Altay Murat Şimşek, Nilay Şimşek, Yıldırım Ahmet Şimşek, Enis Yasin Şimşek ve Yasemin Şimşek destek vermektedir.

YASEMİN KUMRAL ŞİMŞEK

Mayıs ayında İstanbul’da doğdu. Melahat  Kumral’la gazeteci yazar, şair Ahmet Muhtar Kumral’ın kızıdır. Gitar ve  piyanoyu çocukluk ve gençlik zamanlarında Roma’da öğrenmiş, Türkiye’de Prof.  Fuad Koray’dan armoni, kompozisyon ve solfej dersleri almıştır. İtalya’daki  yıllarında aynı zamanda, resim atölyesi çalışmalarına devam etmiştir. Şiir  yazmayı ve okumayı çok seven Kumral, hayatındaki ilk ödülünü IŞIK Lisesi’nde öğrenciyken, “YAHYA KEMAL’İ SEVENLER” derneğinin düzenlediği şiir yarışmasında Türkiye birincisi olarak kazanmıştır. Şarkılarının söz ve bestelerini kendisi yazan sanatçının, ilk ünlü olan şarkısı, 14 yaşındayken bestelediği “Yağmuru Durdurabilir misin?”‘ dir. Yurt içi ve yurt dışında sayısız konser vermiş, pek çok 45’likleri, kasetleri ve albümleri yayınlanmış, çeşitli ödüller almıştır. Bunlardan 1974’te söylediği, “Girne’den Yol Bağladık Anadolu’ya” adlı eser, 25 yıl boyunca KUZEY Kıbrıs Bayrak Radyo, Televizyonunun istiklal marsımızla birlikte, açılış, kapanış marşı olmuş ve altın madalya ile ödüllendirilmiştir. 1975’te ise “tüm zamanların unutulmaz şarkılarından” unvanını alacak olan Bim Bam BOM‘u söylemiş, altın plak almıştır. Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü şan ana dalı mezunudur. İngilizce ve İtalyanca bilmektedir. Özel bir tv kanalında sunuculuk ve talk show programı yapmış olan Yasemin Kumral, daha sonra beş yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı bakan baş danışmanlığı görevinde bulunmuş, mağdur sanatçıların şartlarının düzeltilmesi, telif hakları ve eski eserlerin restorasyonu gibi çalışmalarda yer almıştır. 

Devlet opera ve balesi bünyesinde, kimsesiz çocuklardan meydana getirdiği “ALTIN COCUKLAR KOROSU”,dünya opera koroları içinde bir ilk tir.Yoğun çalışma hayatında resme olan ilgisini hiç kaybetmemiş,çeşitli karma sergilere  katilmiş, 2003 yılında “Bahar Sevgiyle Gelsin” isimli kişisel sergisini açmıştır. Evli ve üç çocuk sahibi olan sanatçı, İstanbul Moda’daki spikerlik, sunuculuk ve güzel konuşma okulunun kurucusudur.Buna bağlı olarak etkili ve güzel konuşma konferansları vermektedir. 2006’da Unesco’nun teklifi üzerine “HAYDİ KIZLAR OKULA” kampanyası şarkısının söz ve bestesini yazarak seslendirmiş, klibinde rol almıştır. 

Sanat hayatı boyunca şarkılarını sadece stadyumlar, tv ler ve sinema salonlarında söylemiş, gazino programlarında hiç yer almamıştır. Halen 1986’da eşiyle birlikte kurdukları AHMET ŞİMŞEK KOLEJİ’ nde İdarecilik ve Sanat Yönetmenliği yapan sanatçı,1971’de ilk plağını çıkardığı yıllardan beri kendini adadığı kimsesiz çocukları, bu okulda okutarak, üniversiteye göndermekte ve hayata hazırlamaktadır. MEVLANA hayranı olan Kumral, onun muhteşem beyitlerini Türkçeye çevirtip besteleyerek büyük bir yenilik yapmış, bu şarkıları 1999 yılında ”Yasemin Kumral” adlı 12 şarkılık bir albümde toplamıştır. “Sevmek Varken” isimli bir şiir kitabı vardır. Başından geçen ilginç olayları ve tanıdığı ünlü kişilerle olan anılarını ayrı ayrı öyküler halinde anlattığı geniş kapsamlı ve ibretlerle dolu bir kitap yazmaktadır. Yasemin Kumral, Türk pop müziğinin gelişmesine katkıda bulunmuş en önemli Türk sanatçılarındandır.